שערים לחניה
28 בדצמבר 2018
סוככים בזול
8 בינואר 2019

מעקות

מעקות ברזל

מעקות ברזל

Rate this post

כאשר אנו בונים בית, או נכנסים לתקופת שיפוצים, הנושא החשוב ביותר אותו עלינו לקחת בחשבון הוא הנושא הבטיחותי. בבית, קיימים הרבה מקומות המהווים מפגע, או פוטנציאל וסיכון לפגיעות שונות במקומות ספציפיים. עלינו, כבעלי השירה או כמשפצים שלה – לזהות את המפגעים מראש, ולמנוע סכנות ופגיעות בגוף. כאשר מדובר בבתים בעלי קומה אחת או יותר, או בבתים בהם קיימים גרמי מדרגות בתוך הבית, יש לשים לב לקיום מעקות בצורה בטיחותית ונכונה. המעקה הוא בעצם קיר ההפרדה שלנו או הגדר אשר תמנע נפילה במקרים של מעידה חלילה מהמדרגה עליה אנו דורכים.

 

האם חובה לשים מעקות במדרגות ביתנו ?

כמובן שבהיבט הבטיחותי, לא תרצו לבנות גרמי מדרגות ללא תמיכת מעקות בבית. אך, אנו נתקלים במקרים רבים של בעלי דירות אשר נוטים לזלזל במדרגות ביתם כאשר אלו ממוקמים בתוך חדרים, בין חדרים, ולא עולים על כמות של 5-6 גרמי מדרגה. כלומר – כאשר מספר המדרגות נמוך – אנשים נוטים לוותר על השקעה בבנייה של מעקה תומך. הסיבה נעוצה כמובן בעובדה שבניית מעקה בתוך חלק קטן בדירה הוא בעיה עיצובית. אלו ברזלים "התקועים" בבית. יחד עם זאת הם מהווים בעיה עיצובית נוספת בכך שנראים כאילו מקטינים את שטח החדר או המעבר.

אך חשוב לזכור, כי כיום קיימים תקנים מחמירים שמטרתם לבדוק ולוודא כי במקום בו קיימים מדרגות – יש גם מעקות. כיום אין פשרות בנוגע לבטיחות הדיירים, והנושא הוא בעדיפות העליונה ביותר.

אילו סוגי מעקות קיימים

מבחינת העיצוב שלהן – מעקות יכולות להיבנות במגוון של צורות ובשלל צבעים. אם אנחנו מדברים על מעקות בבתים פרטיים, הרי שחומר המעקה יכול להגיע בהתאמה והשלמת העיצוב הכללי של הבית. ניתן לבנות מחומרים חדישים, מחומרים ירוקים, וחומרים גמישים אשר ניתן לפסל אותם כך שאת הפינות שלהם יעטרו קצוות מעוגלים לכדי למנוע היתקלות בפינות חדות בעת טיפוס או ירידה.

אם אנחנו נרצה לבנות מדרגות במשרדים ובמוסדות ציבוריים, מעקות שלנו יהיו בצבעים יותר מונוטוניים, אולם החומרים יצטרכו להיות חזקים מספיק. חשוב לזכור, כי בבנייני משרדים קיימים מדרגות חירום. המדרגות הללו נמצאות לרוב בחוץ, לשם בריחה בעת חירום. מכיוון שכך – יש לוודא כי המעקה המחובר למדרגות יהיה עמיד כנגד פגעי מזג האוויר.

האם מעקות הן דבר יקר?

תלוי. הדבר תלוי האם אנחנו בונים בית פרטי, או דירה, או שמא בניין משרדים? בנוסף לכמות החומר עצמו – ישנה חשיבות גם לסוג החומר. אם נבנה מדרגות ברזל נקי + צבע בלבד, אזי המחיר יהיה זול יותר. אולם, אם נשקיע בחומרי עץ מעוצבים, אלומיניום פעם עיטורים מסולסלים, ועם גימורים מעוצבים אישית – המחיר יקפוץ פלאים.

לסיכום, למדנו כי מעקה למדרגה הוא דבר חיוני, וחובה להתקינו. אולם יש לזכור לשים לב למחירים ע"פ כמות החומר וע"פ סוג החומר ממנו המעקה מורכב.

תגובות

תגובות